Etiketler

, ,

Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz/helal olanlarından yiyin” (Bakara 172)

Öyle devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak.Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez.” (Buhari)

Ey Peygamberler, Temiz/helal şeylerden yiyin, salih amel işleyin. Çünkü ben yaptıklarınızı hakkıyla bilenim” (Mü’minûn Suresi 51)
Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmezler. Her kim bu şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, şerefini de korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere yönelirse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah’ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa, cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir.“(buhari)
  Amerikaya gelmeden once helal yemek konusu cok ilgimi cekmiyordu acikcasi,cunku zaten helalinden yedigimizi dusunuyorduk(!!).Burda durum daha farkli tabiki,her ne kadar paketlerin uzerindeki birtakim isaretlere bakarak aliyorsak da(UD, D, K, P) bu isaretler oldugu zaman bile icindekilere gozatmakta fayda var.
http://www.muslimconsumergroup.com sitesini takip ediyorum bir suredir,bu konuda kapsamli calismalari var.Vaniya extract konusunu ilk burada gormustum,bu vaniya alkole yapiliyormus,yani vanilyali bir cok gidanin aslinda helal olmadigini ogrendik,ozellikle vanilyali dondurmalar,zaten baktiginizda vanilla extract yaziyor ama biz uzerinde UD isareti odugu icin dikkat etmemistik.
 Gecen gun yemek bloglarini gezerken bir tarifte ‘vanilya ozutu’tabiri geciyordu ve bunun aslinda bizim kullandigimiz vanilya olmadigini’,vanilla extract ‘denilen, alkolle yapilan bir cesit oldugunu yaziyordu.
  Helal yemenin onemini yukaridaki hadis ve ayetlerden(ki buraya yazmadigim  bircok ayet ve hadis mevcud)gorebiliriz.,biz muslumanlar olarak olarak bu konuya cok dikkat etmemiz gerekiyor.Maalesef gozden kacirdigimiz bircok ayrinti var.Burada en azindan suphe duydugumuz zaman firmayi arayip icinde hangi katki maddelerinin oldugunu ogrenebiliyoruz,ama sanirim TR’ de bu da mumkun degil.
  Aslinda hem helal yemek anlaminda,hem sagligimiz korumak icin yapabilecegimiz en basit seylerden biri olabildigince az paketlenmis,hazir gida tuketmek olabilir.Hem iclerindeki katki maddelerinden daha az zarar gormus oluruz,hem de ‘eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur”diye bize haber verilen kalbimizi koruyabiliriz..
To be continued:)
Reklamlar